Organiczne kosmetyki - czym są i jak działają

Obecnie bardzo dużo słyszymy o byciu eko, nie tylko jeśli chodzi o różnego rodzaju środki do czyszczenia, ale również kosmetyki do codziennej pielęgnacji ciała. Okazuje się bowiem, że dbając o włosy, paznokcie czy cerę, możemy robić to w zgodzie z naturą i bez nadmiernego szkodzenia jej. Co więcej, ekologiczne kosmetyki do ciała mogą wykazywać znacznie lepsze i bezpieczniejsze właściwości pielęgnacyjne niż ich mocno chemiczne odpowiedniki. Czym zatem są i jak działają organiczne preparaty do pielęgnacji?

Kosmetyki naturalne a organiczne

Wiele osób pomiędzy tymi dwoma rodzajami kosmetyków stawia znak równości, co nie zawsze jest zgodne z prawdą. Kosmetyki naturalne to takie, które mają pochodzenie wyłącznie naturalne, a więc zawierają jedynie składniki roślinne, zwierzęce bądź mineralne. Tego rodzaju kosmetyki nie powinny zawierać w swym składzie substancji pochodzenia syntetycznego, co potwierdzają znajdujące się na opakowaniach certyfikaty.

Z kolei kosmetyki organiczne muszą spełniać bardziej restrykcyjne normy. Niedopuszczalna jest tutaj nawet niewielka ilość substancji syntetycznych. Składniki użyte do produkcji pochodzą z certyfikowanych upraw organicznych, co muszą potwierdzać odpowiednie zaświadczenia i certyfikaty. Co ważne, kosmetyki organiczne nie mogą być testowane na zwierzętach.

Jak działają kosmetyki organiczne?

To, co wyróżnia ekologiczne kosmetyki do ciała to fakt, iż są one o wiele bardziej przyjazne dla skóry niż ich konwencjonalne odpowiedniki. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że zawierają one wiele mniej substancji alergizujących, co sprawia, że są lepiej tolerowane przez skórę. Ponadto ich działanie koncentruje się na przywróceniu równowagi skórze, a przez to na wsparciu jej naturalnych funkcji regenerujących i rewitalizujących. Dzięki odpowiedniej zawartości składników aktywnych, kremy do twarzy czy balsamy do ciała, działają odżywczo i przywracają skórze naturalny blask. i zdrowy wygląd.

Naturalne kosmetyki do włosów czy ciała wyróżniają się również delikatnymi, roślinnymi zapachami, które nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Dlaczego jest to istotne? Zapewne zdarzyło się Państwu kupić szampon czy żel pod prysznic, który miał mocno chemiczny zapach, długo utrzymujący się na ciele. Tego typu wonie mogą swoją intensywnością powodować gorsze samopoczucie, a nawet ból głowy. W przypadku organicznych kosmetyków problem ten nie istnieje, gdyż do ich produkcji używa się naturalnych olejków eterycznych, które działają kojąco zarówno na zmysły, jak i na umysł. Dotyczy to również naturalnych kosmetyków dla mężczyzn takich jak dezodoranty, mydła i olejki do golenia. Ich zaletą jest nie tylko delikatny zapach, ale również formuła, która nie powoduje uczuleń i nieprzyjemnych podrażnień.

Organiczne kosmetyki dla całej rodziny

O ile używanie ekologicznych kosmetyków do ciała staje się coraz bardziej popularne, o tyle preparaty do codziennej pielęgnacji, takie jak mydło do rąk jeszcze nie każdego przekonuje. Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że to właśnie skóra dłoni potrzebuje szczególnie delikatnej pielęgnacji, gdyż na co dzień narażona jest na działanie szkodliwych detergentów i zmiennych warunków atmosferycznych. Organiczne mydła, zawierające tylko naturalne składniki, nie tylko dokładnie oczyszczą ręce, ale również skutecznie je nawilżą i pozostawią na długo gładkie i miękkie. Dzięki braku szkodliwych substancji mogą one być z powodzeniem używane przez małe dzieci oraz osoby z podrażnioną skórą, dzięki czemu cała rodzina może korzystać z dobrodziejstw natury.

Naturalne kosmetyki do włosów już dawno zyskały sympatię sporej części miłośniczek świadomej pielęgnacji. Pozostałe produkty, takie jak naturalne kosmetyki do ciała czy codziennego użytku, nadal pracują na swoją popularność. Okazuje się jednak, że dzięki zastosowaniu ekologicznych składników i sprawdzonych receptur, mają one szansę na dobre zadomowić się w niemal każdym domu. Świadczy o tym między innymi fakt, że coraz częściej możemy spotkać naturalne kosmetyki dla mężczyzn, które są chętnie przez nich kupowane i testowane.